Model: 226A12TCDCDFB2A1
226A Baratron® 0.2-1000 Torr Differential Capacitance Manometers
Model: 226A12TCDCDFB2A1
Overview
Overview
The 226A12TCDCDFB2A1 Baratron® differential capacitance manometer is ranged for 100 Torr, has 4 VCR-style female reference and measurement side fittings, 0.50% of Full Scale accuracy, ±15 VDC input, 0 - 10 VDC analog output with bidirectional calibration, a 9-pin D-subminiature (standard) electrical connector and a standard mounting bracket. It can be used in a wide variety of processing systems, including: air and gas flow measurements for filters and analytical systems, downstream pressure control in thin film processing systems, and automated leak testing systems.
Technical Specs
- TypePressure Transducer
- Sensor TypeCapacitance Manometer
- Measurement TypeDifferential
- Full Scale Range100 Torr
- Analog Output0 - 5 VDC
- CalibrationUnidirectional
- Fitting Type4 VCR female
- Electrical Connector9-pin D-sub
- Resolution0.01% of Full Scale
- Accuracy0.50% of Full Scale
- Zero Temperature Coefficient0.1% Full Scale/°C for standard accuracy specification
- Span Temperature Coefficient0.04% of Reading/°C
- Sensor Internal VolumeMeasurement Side: 1.4 cm3, Reference Side: 9.0 cm3
- Operating Temperature Range0° to 50°C
- Maximum OverpressureMeasurement Side: 120% of Full Scale or 20 psi (140 kPa), whichever is higher, Reference Side: 120% of Full Scale
- Maximum Line Pressure40 psig (275 kPa)
- Measurement Side Fitting4 VCR female
- Reference Side Fitting4 VCR female
- Mounting BracketStandard
- Trip Points1
- Power Requirements24 VDC
- ComplianceCE, SEMI S2-0706
Technical Specs
- TypePressure Transducer
- Measurement TypeDifferential
- Full Scale Range100 Torr
- Analog Output0 - 5 VDC
- CalibrationUnidirectional
- Fitting Type4 VCR female
- Accuracy0.50% of Full Scale
- Mounting BracketStandard
- Trip Points1
- Power Requirements24 VDC