Model: 120AD-00010RDB
120AD Baratron® 1-25000 Torr, 45°C Heated Reference Differential Capacitance Manometer
Model: 120AD-00010RDB
Overview
Overview
Technical Specs
- Full Scale Range10 Torr
- Sensor Temperature45°C
- Fitting Type4 VCR female
- Accuracy±0.15% of Reading Bidirectional
- Resolution1 x 10-6 of Full Scale
- Output Signal-10 - 10 VDC into >10 kOhm load
- Electrical Connector25-pin type D, male
- Zero Temperature Coefficient12 ppm/°C
- Span Temperature Coefficient100 ppm/°C
- Operating Temperature15 - 40°C
- Maximum Line PressurekPa (150 psig)
- Px Overpressure125% of Full Scale or 35 psig whichever is larger: Pr>Px: 125% of Full Scale
- VolumeMeasurement (Px): 3.5 cc, Reference (Pr):25.0 cc
- Response Time<40 msec
- Warm-up Time4 hours
- Power Requirements±15 or +24 to 30 VDC @ 700 mA, on turn-on,450 mA after warm-up
- Range Multiplierx1 or x0.1 ranges selectable via TTL, low or pin grounding
Technical Specs
- Full Scale Range10 Torr
- Sensor Temperature45°C
- Fitting Type4 VCR female
- Response Time<40 msec
- Warm-up Time4 hours