Model: 226A13TCDCDFB4T1
226A Baratron® 0.2-1000 Torr Differential Capacitance Manometers
Model: 226A13TCDCDFB4T1
Overview
Overview
The 226A13TCDCDFB4T1 Baratron® differential capacitance manometer is ranged for 1000 Torr, has 4 VCR-style female reference and measurement side fittings, 0.50% of Full Scale accuracy, +24-32 VDC excitation, 4 - 20 mA analog output with bidirectional calibration, a 5-post berminal block adaptor electrical connector, and a standard mounting bracket. It is designed for applications in industry, electronics manufacturing, and analytical equipment. Its rugged, industrial-grade design is suitable for use in applications with high levels of RF/EM interference.
Technical Specs
- TypePressure Transmitter
- Sensor TypeCapacitance Manometer
- Measurement TypeDifferential
- Full Scale Range1000 Torr
- Analog Output4 - 20 mA
- CalibrationBidirectional
- Fitting Type4 VCR female
- Electrical Connector5-pin Terminal block adapter
- Resolution0.01% of Full Scale
- Accuracy0.50% of Full Scale
- Zero Temperature Coefficient0.1% Full Scale/°C for standard accuracy specification
- Span Temperature Coefficient0.04% of Reading/°C
- Sensor Internal VolumeMeasurement Side: 1.4 cm3, Reference Side: 9.0 cm3
- Ambient Operating Temperature0° to 50°C
- Maximum OverpressureMeasurement Side: 120% of Full Scale or 20 psi (140 kPa), whichever is higher, Reference Side: 120% of Full Scale
- Maximum Line Pressure40 psig (275 kPa)
- Measurement Side Fitting4 VCR female
- Reference Side Fitting4 VCR female
- Mounting BracketStandard
- Trip Points1
- Power Requirements24 - 32 VDC
- ComplianceCE, SEMI S2-0706
Technical Specs
- TypePressure Transmitter
- Measurement TypeDifferential
- Full Scale Range1000 Torr
- Analog Output4 - 20 mA
- CalibrationBidirectional
- Fitting Type4 VCR female
- Accuracy0.50% of Full Scale
- Mounting BracketStandard
- Trip Points1