Model: 121AA-00010B
121A Baratron® 1-25,000 Torr Bakeable Absolute Pressure Transducers
Model: 121AA-00010B
Overview
Overview
The 121AA-00010B Baratron® Absolute Pressure Transmitter has a full scale pressure range of 10 Torr (10 mm Hg) and a 8 female VCR® fitting. It employs a high temperature sensor which can operate at up to 150°C (bakeable to 200°C) for critical processing applications. Based on the well established Baratron Capacitance Manometer technology, the sensors wetted surfaces are Inconel® for excellent resistance to corrosive gases. The sensor and electronics of the 121A are separated by an eight foot cable, which allows the electronics to be mounted away from sources of heat. The 121A can be used with MKS power supplies, display units, and pressure controllers, or the user’s compatible power supply/readout devices.
Technical Specs
- TypePressure Transducer
- Sensor TypeIndustrial Capacitance Manometer
- Measurement TypeAbsolute
- Full Scale Range10 Torr
- Fitting Type8 VCR female
- Accuracy0.5% of Reading (± temperature coefficients)
- Resolution0.01% of Full Scale
- Analog Output0-10 VDC
- Electrical Connector14-pin Micro
- Zero Temperature Coefficient0.02% Full Scale/°C
- Span Temperature Coefficient0.04% of Reading
- Volume7 cc
- Overpressure Limit120% of Sensor Full,Scale or 35 psia, whichever is greater
- Power Requirements±15 VDC @ 35mA regulated to ±5%
Technical Specs
- TypePressure Transducer
- Measurement TypeAbsolute
- Full Scale Range10 Torr
- Fitting Type8 VCR female
- Analog Output0-10 VDC
- Volume7 cc