Model: 120AA-00010RCJ
120AA Baratron® 0.1-25000 Torr 45°C Heated Reference Absolute Capacitance Manometers
Model: 120AA-00010RCJ
Overview
Overview
Technical Specs
- Sensor Temperature45°C
- Full Scale Range10 Torr
- Fitting Type4 VCR female
- Output Signal0 - 10 VDC into >10 kOhm load
- Electrical Connector25-pin type D, male
- Accuracy±0.05% of Reading
- Resolution1x10-6 of Full Scale
- Zero Temperature Coefficient15 ppm/°C
- Span Temperature Coefficient100 ppm/°C
- Operating Temperature15 - 40°C
- Exposed MaterialsInconel, 304 & 316 stainless steel
- Volume3.5 cc, 14 cc
- Warm-up Time4 hours
- Time Response<40 msec
- Power Requirements±15 or +24 to 30 VDC @ 700 mA on turn-on,450 mA after warm-up
- Px Overpressure125% of Full Scale or 35 psia whichever is larger
- Range Multiplierx1 or x0.1 ranges selectable via TTL, low or pin grounding
Technical Specs
- Sensor Temperature45°C
- Full Scale Range10 Torr
- Fitting Type4 VCR female
- Accuracy±0.05% of Reading
- Volume3.5 cc, 14 cc
- Warm-up Time4 hours
- Time Response<40 msec